Skontaktuj się z nami w sprawie wizyty:

zwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Media

Jak rozmawiać z kimś o kim sądzimy, że powinien iść do lekarza?

„Osoba z depresją czuje złość do siebie. Naturalną, zdrową złość wobec świata, gdy dzieje się coś nie tak, kieruje przeciwko sobie. Przeciwko wewnętrznemu ja. (…) W depresji „ego” jest całkowicie zniszczone , pojawia się głębokie poczucie winy w stosunku do siebie i innych.

 

depression-2912424_960_720

W wywiadzie dla Dużego Formatu nasza terapeutka Maria Zapolska-Downar opowiada o rodzajach depresji i ich objawach, a także o tym, że depresja to nie tylko smutek, ale całe spektrum innych emocji, co jest obserwowane szczególnie wśród nastolatków.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Nowa definicja dojrzewania?

Dojrzewanie jest procesem dojrzewania nie tylko biologicznego, ale i psychicznego, społecznego, seksualnego. Mówi się o akceleracji biologicznego przebiegu dojrzewania, jednak, czy przyspieszenie dotyczy także sfery psychicznej? Czy rzeczywiście dojrzewamy do 24. roku życia?

Nagranie można znaleźć tutaj zapraszamy do odsłuchania dyskusji.

 

asd

 

Czy rodzeństwo bez rywalizacji jest możliwe?

Jak wychować dzieci, by darzyły się wzajemnym szacunkiem i miłością? Czy rodzeństwo bez rywalizacji jest w ogóle możliwe? A może tarcia między dziećmi są czymś naturalnym i nie należy w nie ingerować? M.in. na te pytania odpowiadała nasza terapeutka Agata Tuczyńska, która była gościem programu „Moda na rodzinę”.

Nagranie można znaleźć tutaj – zachęcamy do oglądania!

Agata

Czy rodzice powinni się angażować w dziecięce przyjaźnie?

Dziecięce przyjaźnie: czy rodzice powinni się w nie angażować? Kiedy relacje dzieci przenoszą się na relacje rodziców, i czy stanie murem za dzieckiem bez względu na to, co zrobi, jest wychowawcze? Czy warto doprowadzić do konfrontacji dzieci i kto to ma zrobić? M.in. na te pytania odpowiadała nasza terapeutka Agata Tuczyńska, która była gościem programu „Moda na rodzinę”.

Nagranie można znaleźć tutaj – zachęcamy do oglądania!

unnamed

Jak pomóc dziecku okiełznać emocje?

Dlaczego bunty są pomocne w rozwoju dzieci? Jak pomóc dziecku okiełznać emocje i na co mu pozwolić, a kiedy powiedzieć stop? Jak poradzić sobie z uczuciami dziecka i swoimi w kryzysowej sytuacji, a co zrobić, gdy problem nas przerasta? M.in. na te pytania odpowiadali goście programu „Moda na rodzinę”, wśród których była nasza terapeutka Maria Zapolska-Downar.

Nagranie można znaleźć tutaj – zachęcamy do oglądania!

unnamed

Wstrząsające sceny w filmie „Plac zabaw”

„Plac zabaw” to opowieść o dniu z życia dwunastolatków, którzy dopuszczają się okrutnej zbrodni wobec trzyletniego dziecka. Podobna historia, w której sprawcami byli dziesięciolatkowie, a ofiarą dwulatek, zdarzyła się w roku 1993 w Anglii. Reżyser „Placu zabaw” umieścił akcję w małym polskim mieście.  O filmie rozmawiali w audycji Trendy Kultury Konrad Zarębski (krytyk filmowy) i Maria Zapolska-Downar (psycholog).

unnamed

Jako widzowie „wchodzimy do tego świata i jesteśmy świadkami przemocy”. Możemy mieć syndrom stresu pourazowego, po doświadczeniu sytuacji ekstremalnej. Maria Zapolska Downar tłumaczy, że bohaterowie filmu symbolicznie walczą o przetrwanie, „bo nie mają życia”. – Więc dlatego to życie odbierają. To, co jest nowe i wstrząsające to to, że dzieci zabijają dzieci.

Zachęcamy do odsłuchu: link do aucycji

Film „Za niebieskimi drzwiami”

4 listopada 2016 roku do kin wchodzi film „Za niebieskimi drzwiami”

Za niebieskimi drzwiami” to film o miłości, o walce o życie, ale i o trudnych relacjach.

7751956.6

„Historia opowiedziana w tym filmie jest próbą oswojenia młodego widza z problemami świata dorosłych: samotnością, bezradnością wobec nieuniknionych zdarzeń, tęsknotą za bliskimi. To też historia o wielkiej sile miłości matki i dziecka.”

 

Nasze terapeutki Olga Jakacka-Papis oraz Maria Zapolska-Downar sprawowały psychologiczną opiekę nad dziecięcymi aktorami filmu.
Zapraszamy do kin!

 

źródło: http://filmpolski.pl/fp/index.php?film=1236103

Media

Mały szantażysta na wakacjach..

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/26386190/maly-szantazysta-na-wakacjach

maria233

..czyli o tym, jak radzić sobie w sytuacji, kiedy dziecko próbuje rządzić – nie pójdę na plażę, jeśli nie dostanę loda! Ulegać? Negocjować? Jak dogadać się z dzieckiem na wakacjach? Co robić, gdy w sytuacjach wakacyjnych 5,7 –latek próbuje rządzić rodzicami i całą rodziną, „fochem”, płaczem, krzykiem chce wymusić kupno słodyczy, zabawek, pójście na plac zabaw w trakcie obiadu itp. Jak poradzić sobie z małym szantażystą?

Kiedy zacząć trening czystości u dziecka?

     http://vod.tvp.pl/20343119/odc-34

maria abc

Psycholog, Maria Zapolska-Downar oraz Ewelina Dubczyk mama 2,5- letniej córeczki opowiedzą jak przygotować dziecko do zamiany pieluchy na nocnik. Kiedy jest najlepszy moment na pożegnanie się z pieluchami,  jak łagodnie ale i konsekwentnie przejść ten kolejny etap w rozwoju malucha tak aby go nie zniechęcić a czas zmiany trwał jak najkrócej?

 O rywalizacji między rodzeństwem

http://vod.tvp.pl/19788460/odc-29

Co robić, gdy dzieci zażarcie ze sobą rywalizują i czy warto wkraczać w konflikt między rodzeństwem? Maria Zapolska-Downar o tym skąd bierze się rywalizacja i jak sobie z nią radzić.

Czy rodzic ma prawo się złościć?

http://vod.tvp.pl/19695733/odc-27

maria abca

Nakrzyczeć czy policzyć do dziesięciu? Warto zastanowić się jakie uczucie pojawia się w nas, że zaczynamy krzyczeć – czy zawsze jest to złość? Terapeutka Maria Zapolska-Downar opowiada o tym, kiedy pojawia się w nas złość i o jej związku z bezradnością rodzicielską. Jakie będzie to miało skutki dla dziecka w jego przyszłości?

Jak ratować związek?

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/26220663/jak-ratowac-zwiazekpns

Dlaczego współczesne związki tak często się rozpadają? Ratowanie związku to przede wszystkim zmiana w sobie, a nie „naprawa” partnera. Bardzo ciekawa, dynamiczna rozmowa w Pytaniu na śniadanie z udziałem naszej terapeutki Marii Zapolskiej-Downar. 

Jak przeżyć poniedziałek?

 http://warszawa.tvp.pl/23528522/11012016

akdjhki„Wszystko zależy od tego, w jakim momencie życia jesteśmy, czy jesteśmy w pewnej równowadze. Jeżeli jesteśmy w komforcie psychicznym, czyli czujemy, że jesteśmy okej i świat dookoła też jest okej, to będzie nam łatwiej podejmować pewne postanowienia, ale też łatwiej się z nich wywiązywać. Jeżeli mamy różne konflikty wewnętrzne, np. tkwimy w pracy, która nas nie interesuje, jesteśmy w związku, który nas nie satysfakcjonuje i mamy jeszcze w stosunku do siebie takie oczekiwanie, by stawiać postanowienia i je realizować.. będzie nam trudniej i łatwiej będzie o porażkę.”

Nasza terapeutka Maria Zapolska-Downar w Dzień dobry Warszawo opowiada o sposobach na udany początek tygodnia (15:44 – 26:55).

michal pozdal

Czy męska prostytucja nadal istnieje?

Nasz terapeuta Michał Pozdał odpowiada na pytanie we „Wproście”.  Zachęcamy do przeczytania artykułu na stronie https://www.wprost.pl/tygodnik/10009146/Prostytucja-po-mesku.html lub w gazecie.

 Jakie potrzeby ma dziecko?

http://tvp3.tvp.pl/25597135/01062016

Maria Zapolska-Downar o tym, czego potrzebują dzieci i jak trafie spełniać ich oczekiwania, a także o tym jak i od kiedy je wychowywać. (9:55 – 18:07)

„Komunikować się, czyli znaleźć czas, bo w dzisiejszych czasach jest on dobrem luksusowym. Myślałam też o tym, co można by dać dzieciom, to tak sobie pomyślałam, że może talon na rodzica czyli talon na czas z dzieckiem. Czas spędzony z dzieckiem, dobry czas, takiej dobrej rozmowy, bycia w kontakcie. To jest coś co jest unikalne i najważniejsze.”

Jak mądrze wychowywać pokolenie internetowych dzieci?

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/25679915/bezpieczenstwo-dzieci-w-sieci

Bezpieczeństwo dzieci w świecie to temat, któremu bliżej powinni się przyjrzeć wszyscy rodzice – co 10 użytkownik internetu jest między 7 a 12 rokiem życia. Warto zastanowić się jak dobrze reagować na sygnały świadczące o tym, że dziecko większość swojego czasu poświęca na korzystanie z komputera. Maria Zapolska-Downar  kilka słów o tym jak zastąpić „internetowy” czas oraz w jaki sposób go urozmaicać.

Czy za koszmary senne dzieci odpowiedzialni są rodzice?

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,20173548,juz-nigdy-nie-zasne-czy-za-koszmary-senne-dzieci-odpowiedzialni.html

z20127746ICR,Zanim-sie-obudze-M2IER-Films„Symbolika snów jest powiązana z naszą wiedzą o świecie, nie podlega zasadzie czasu, czyli postaci z dalekiej przeszłości są równorzędnymi partnerami obecnych. Ich znaczenia można szukać na zasadzie skojarzeń słownych, np. zamek w drzwiach, który sprawia kłopot, bo jest wysoko i dla dziecka jest poza zasięgiem, może we śnie być także zamkiem z uwięzioną w nim księżniczką, która chce być uwolniona i coraz bardziej samodzielna – jak śniące o niej dziecko. Kiedy nie sposób zinterpretować znaczeń tych symboli samodzielnie, często psychoterapeuta pomaga znaleźć brakujący element układanki. Umie dotrzeć do źródła emocji, które zainspirowały mózg do stworzenia przerażających sennych obrazów; rozpoznać je i nazwać. Złe sny są zawsze związane z funkcjonowaniem małego człowieka na co dzień.”

Nasza terapeutka Olga Jakacka-Papis  o tym jak dzieci mogą reagować na różne sygnały pojawiające się w efekcie ich własnych przeżyć. Dzieci nie tylko wyczuwają napięcia ale także przy swojej niewielkiej wiedzy o świecie łączą docierające doń fakty, często budując dodatkowe obawy wokół swoich doświadczeń.

Czy kryzys męskości istnieje?

W czerwcowym wydaniu „Uroda życia” nasz psychoterapeuta i seksuolog Michał Pozdał opowiada o męskości i wymyślonym kryzysie. Polecamy!

kryzys

Szkoła dla sześciolatków?

http://rdc.pl/wp-content/uploads/2015/04/Jest-sprawa-20-04-2015-Maria-Zapolska-Downa-Joanna-Lubbe-Krzysztof-Kasprzycki-2.mp3

Maria Zapolska-Downar o tym, czy sześciolatki są gotowe na pójście do szkoły, a także o przygotowaniu szkół do przyjęcia dzięki do rozpoczęcia. Zachęcamy gorąco do zapoznania się ze słuchowiskiem, można wiele się dowiedzieć!

Kampania „Twarze depresji”

„Depresja nastolatka w kontekście rodzinnym”

Uniwersytet SWPS Warszawa

W ramach działalności Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS nasza terapeutka Monika Kiełtyka-Czech  przeprowadziła warsztat mający na celu przedstawienie uczestnikom trudności psychicznych nastolatka doświadczającego objawów depresji oraz przyczyn ich występowanie. Materiał warsztatowy obejmował omówienie procesów zachodzących w rodzinie związanych z występowaniem trudności rodzicielskich oraz problemów w relacji między rodzicami.

Celem kampanii „Twarze depresji . Nie oceniam. Akceptuję” jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy osób chorujących na depresję, których w naszym kraju żyje ok. półtora miliona. Zależy nam na przełamywaniu stereotypów i walce ze stygmatyzacją osób chorych.

(źródło: http://twarzedepresji.pl/)

Warsztaty integracyjne

Nasze terapeutki Maria Zapolska-D0wnar i Olga Jakacka-Papis sprawują opiekę psychologiczną nad dziecięcymi aktorami filmu „Za niebieskimi drzwiami”.

E-COMPARED

Jeśli jesteś pełnoletni(a), podejrzewasz u siebie depresję i masz dostęp do internetu, zapraszamy do udziału w innowacyjnym programie E-COMPARED.

Jest to międzynarodowe badanie sprawdzające efektywność interwencji internetowych w terapii depresji. Biorą w nim udział osoby z 11 krajów Europy. Celem jest poprawa dostępności pomocy psychologicznej dla osób cierpiących na depresję.

Osoby uczestniczące w projekcie są losowo przydzielane do jednej z dwóch grup. Pierwsza korzysta z tradycyjnej indywidualnej terapii poznawczo-behawioralnej, której skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych. Druga otrzymuje dodatkowo dostęp do platformy obejmującej zadania online.

Terapia jest płatna wg standardowych zasad przyjętych w WIP. Dodatkową korzyścią dla uczestników jest możliwość skorzystania z pogłębionej diagnozy z użyciem nowoczesnych narzędzi, a także dostęp do atrakcyjnych materiałów rozszerzających pracę terapeutyczną.

Na stronie streslab.eu znajdziesz dodatkowe informacje oraz listę gabinetów uczestniczących w projekcie. Jednym z nich jest Warszawski Instytut Psychoterapii.
Diagnostykę oraz terapię prowadzi u nas Karolina Staniaszek.

Zapraszamy na konsultację! Jeśli w trakcie spotkania stwierdzisz, że nie jest to oferta dla Ciebie, zaproponujemy alternatywne formy wsparcia.

Zadzwoń i zapytaj o terminy: 514 900 604.

 

Aplikacja na smartfona, która pomoże w walce z depresją!

Dietetyka dorosłych i dzieci

indeks

Warszawski Instytut Psychoterapii współpracuje z Poradnią nVit prowadzącą konsultację z zakresu dietetyki i psychodietetyki dzieci i osób dorosłych.

Konsultacje prowadzi Natalia Łasek.

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Zajmuje się poradnictwem żywieniowym, dietoprofilaktyką, a także dietoterapią chorób,  których leczenie ściśle związane jest ze sposobem żywienia.

Doświadczenie zdobyła w wielu renomowanych placówkach medycznych oraz  poprzez uczestnictwo w różnych szkoleniach i konferencjach naukowych. Ukończyła m.in. kurs kulinarny z diety wegetariańskiej „Zdrowa kuchnia, zdrowe społeczeństwo”, a także szkolenie z „Immunodiagnostyki Nietolerancji Pokarmowej”.

Współpracuje między innymi z osobami z nadmierną bądź zbyt niską masą ciała, kobietami w ciąży i karmiącymi, dziećmi, osobami z zaburzeniami odżywiania lub po prostu chcącymi zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe.

W poradni nVit można uzyskać rzetelne poradnictwo dietetyczne oraz zbilansowane plany żywieniowe  dostosowane do indywidualnych preferencji i trybu życia pacjenta. Jest również możliwość wykonania analizy składu ciała oraz  przeprowadzenia testów na nietolerancję pokarmową.

KAAR-MED

kaarmed

Pacjentki Prywatnej Polikliniki „KAAR-MED” oraz wszystkie kobiety w ciąży mogą wziąć udział w bezpłatnej Szkole Rodzenia organizowanej przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Kurs trwa ok. 2 miesiące i obejmuje spotkania z lekarzami-ginekologami, położnymi, dietetykiem, rehabilitantem, psychologiem oraz pielęgniarką noworodkową.

W ramach współpracy Warszawski Instytut Psychoterapii prowadzi wykłady obejmujące między innymi tematykę psychologicznych aspektów ciąży, porodu i połogu (ze szczególnym uwzględnieniem tzw. baby blues – depresji poporodowej).

warszawa zdrowa

 

 

Więcej informacji na stronie:
http://www.kaarmed.pl/19_szkola_rodzenia
oraz pod numerem +48 504 230 207
w dni robocze w godzinach 9-17.