Skontaktuj się z nami w sprawie wizyty:

zwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Media

Czy rodzeństwo bez rywalizacji jest możliwe?

Jak wychować dzieci, by darzyły się wzajemnym szacunkiem i miłością? Czy rodzeństwo bez rywalizacji jest w ogóle możliwe? A może tarcia między dziećmi są czymś naturalnym i nie należy w nie ingerować? M.in. na te pytania odpowiadała nasza terapeutka Agata Tuczyńska, która była gościem programu „Moda na rodzinę”.

Nagranie można znaleźć tutaj – zachęcamy do oglądania!

unnamed

Czy rodzice powinni się angażować w dziecięce przyjaźnie?

Dziecięce przyjaźnie: czy rodzice powinni się w nie angażować? Kiedy relacje dzieci przenoszą się na relacje rodziców, i czy stanie murem za dzieckiem bez względu na to, co zrobi, jest wychowawcze? Czy warto doprowadzić do konfrontacji dzieci i kto to ma zrobić? M.in. na te pytania odpowiadała nasza terapeutka Agata Tuczyńska, która była gościem programu „Moda na rodzinę”.

Nagranie można znaleźć tutaj – zachęcamy do oglądania!

unnamed

Jak pomóc dziecku okiełznać emocje?

Dlaczego bunty są pomocne w rozwoju dzieci? Jak pomóc dziecku okiełznać emocje i na co mu pozwolić, a kiedy powiedzieć stop? Jak poradzić sobie z uczuciami dziecka i swoimi w kryzysowej sytuacji, a co zrobić, gdy problem nas przerasta? M.in. na te pytania odpowiadali goście programu „Moda na rodzinę”, wśród których była nasza terapeutka Maria Zapolska-Downar.

Nagranie można znaleźć tutaj – zachęcamy do oglądania!

unnamed

Wstrząsające sceny w filmie „Plac zabaw”

„Plac zabaw” to opowieść o dniu z życia dwunastolatków, którzy dopuszczają się okrutnej zbrodni wobec trzyletniego dziecka. Podobna historia, w której sprawcami byli dziesięciolatkowie, a ofiarą dwulatek, zdarzyła się w roku 1993 w Anglii. Reżyser „Placu zabaw” umieścił akcję w małym polskim mieście.  O filmie rozmawiali w audycji Trendy Kultury Konrad Zarębski (krytyk filmowy) i Maria Zapolska-Downar (psycholog).

unnamed

Jako widzowie „wchodzimy do tego świata i jesteśmy świadkami przemocy”. Możemy mieć syndrom stresu pourazowego, po doświadczeniu sytuacji ekstremalnej. Maria Zapolska Downar tłumaczy, że bohaterowie filmu symbolicznie walczą o przetrwanie, „bo nie mają życia”. – Więc dlatego to życie odbierają. To, co jest nowe i wstrząsające to to, że dzieci zabijają dzieci.

Zachęcamy do odsłuchu: link do aucycji

Film „Za niebieskimi drzwiami”

4 listopada 2016 roku do kin wchodzi film „Za niebieskimi drzwiami”

Za niebieskimi drzwiami” to film o miłości, o walce o życie, ale i o trudnych relacjach.

7751956.6

„Historia opowiedziana w tym filmie jest próbą oswojenia młodego widza z problemami świata dorosłych: samotnością, bezradnością wobec nieuniknionych zdarzeń, tęsknotą za bliskimi. To też historia o wielkiej sile miłości matki i dziecka.”

 

Nasze terapeutki Olga Jakacka-Papis oraz Maria Zapolska-Downar sprawowały psychologiczną opiekę nad dziecięcymi aktorami filmu.
Zapraszamy do kin!

 

źródło: http://filmpolski.pl/fp/index.php?film=1236103

Media

Mały szantażysta na wakacjach..

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/26386190/maly-szantazysta-na-wakacjach

maria233

..czyli o tym, jak radzić sobie w sytuacji, kiedy dziecko próbuje rządzić – nie pójdę na plażę, jeśli nie dostanę loda! Ulegać? Negocjować? Jak dogadać się z dzieckiem na wakacjach? Co robić, gdy w sytuacjach wakacyjnych 5,7 –latek próbuje rządzić rodzicami i całą rodziną, „fochem”, płaczem, krzykiem chce wymusić kupno słodyczy, zabawek, pójście na plac zabaw w trakcie obiadu itp. Jak poradzić sobie z małym szantażystą?

Kiedy zacząć trening czystości u dziecka?

     http://vod.tvp.pl/20343119/odc-34

maria abc

Psycholog, Maria Zapolska-Downar oraz Ewelina Dubczyk mama 2,5- letniej córeczki opowiedzą jak przygotować dziecko do zamiany pieluchy na nocnik. Kiedy jest najlepszy moment na pożegnanie się z pieluchami,  jak łagodnie ale i konsekwentnie przejść ten kolejny etap w rozwoju malucha tak aby go nie zniechęcić a czas zmiany trwał jak najkrócej?

 O rywalizacji między rodzeństwem

http://vod.tvp.pl/19788460/odc-29

Co robić, gdy dzieci zażarcie ze sobą rywalizują i czy warto wkraczać w konflikt między rodzeństwem? Maria Zapolska-Downar o tym skąd bierze się rywalizacja i jak sobie z nią radzić.

Czy rodzic ma prawo się złościć?

http://vod.tvp.pl/19695733/odc-27

maria abca

Nakrzyczeć czy policzyć do dziesięciu? Warto zastanowić się jakie uczucie pojawia się w nas, że zaczynamy krzyczeć – czy zawsze jest to złość? Terapeutka Maria Zapolska-Downar opowiada o tym, kiedy pojawia się w nas złość i o jej związku z bezradnością rodzicielską. Jakie będzie to miało skutki dla dziecka w jego przyszłości?

Jak ratować związek?

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/26220663/jak-ratowac-zwiazekpns

Dlaczego współczesne związki tak często się rozpadają? Ratowanie związku to przede wszystkim zmiana w sobie, a nie „naprawa” partnera. Bardzo ciekawa, dynamiczna rozmowa w Pytaniu na śniadanie z udziałem naszej terapeutki Marii Zapolskiej-Downar. 

Jak przeżyć poniedziałek?

 http://warszawa.tvp.pl/23528522/11012016

akdjhki„Wszystko zależy od tego, w jakim momencie życia jesteśmy, czy jesteśmy w pewnej równowadze. Jeżeli jesteśmy w komforcie psychicznym, czyli czujemy, że jesteśmy okej i świat dookoła też jest okej, to będzie nam łatwiej podejmować pewne postanowienia, ale też łatwiej się z nich wywiązywać. Jeżeli mamy różne konflikty wewnętrzne, np. tkwimy w pracy, która nas nie interesuje, jesteśmy w związku, który nas nie satysfakcjonuje i mamy jeszcze w stosunku do siebie takie oczekiwanie, by stawiać postanowienia i je realizować.. będzie nam trudniej i łatwiej będzie o porażkę.”

Nasza terapeutka Maria Zapolska-Downar w Dzień dobry Warszawo opowiada o sposobach na udany początek tygodnia (15:44 – 26:55).

michal pozdal

Czy męska prostytucja nadal istnieje?

Nasz terapeuta Michał Pozdał odpowiada na pytanie we „Wproście”.  Zachęcamy do przeczytania artykułu na stronie https://www.wprost.pl/tygodnik/10009146/Prostytucja-po-mesku.html lub w gazecie.

 Jakie potrzeby ma dziecko?

http://tvp3.tvp.pl/25597135/01062016

Maria Zapolska-Downar o tym, czego potrzebują dzieci i jak trafie spełniać ich oczekiwania, a także o tym jak i od kiedy je wychowywać. (9:55 – 18:07)

„Komunikować się, czyli znaleźć czas, bo w dzisiejszych czasach jest on dobrem luksusowym. Myślałam też o tym, co można by dać dzieciom, to tak sobie pomyślałam, że może talon na rodzica czyli talon na czas z dzieckiem. Czas spędzony z dzieckiem, dobry czas, takiej dobrej rozmowy, bycia w kontakcie. To jest coś co jest unikalne i najważniejsze.”

Jak mądrze wychowywać pokolenie internetowych dzieci?

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/25679915/bezpieczenstwo-dzieci-w-sieci

Bezpieczeństwo dzieci w świecie to temat, któremu bliżej powinni się przyjrzeć wszyscy rodzice – co 10 użytkownik internetu jest między 7 a 12 rokiem życia. Warto zastanowić się jak dobrze reagować na sygnały świadczące o tym, że dziecko większość swojego czasu poświęca na korzystanie z komputera. Maria Zapolska-Downar  kilka słów o tym jak zastąpić „internetowy” czas oraz w jaki sposób go urozmaicać.

Czy za koszmary senne dzieci odpowiedzialni są rodzice?

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,20173548,juz-nigdy-nie-zasne-czy-za-koszmary-senne-dzieci-odpowiedzialni.html

z20127746ICR,Zanim-sie-obudze-M2IER-Films„Symbolika snów jest powiązana z naszą wiedzą o świecie, nie podlega zasadzie czasu, czyli postaci z dalekiej przeszłości są równorzędnymi partnerami obecnych. Ich znaczenia można szukać na zasadzie skojarzeń słownych, np. zamek w drzwiach, który sprawia kłopot, bo jest wysoko i dla dziecka jest poza zasięgiem, może we śnie być także zamkiem z uwięzioną w nim księżniczką, która chce być uwolniona i coraz bardziej samodzielna – jak śniące o niej dziecko. Kiedy nie sposób zinterpretować znaczeń tych symboli samodzielnie, często psychoterapeuta pomaga znaleźć brakujący element układanki. Umie dotrzeć do źródła emocji, które zainspirowały mózg do stworzenia przerażających sennych obrazów; rozpoznać je i nazwać. Złe sny są zawsze związane z funkcjonowaniem małego człowieka na co dzień.”

Nasza terapeutka Olga Jakacka-Papis  o tym jak dzieci mogą reagować na różne sygnały pojawiające się w efekcie ich własnych przeżyć. Dzieci nie tylko wyczuwają napięcia ale także przy swojej niewielkiej wiedzy o świecie łączą docierające doń fakty, często budując dodatkowe obawy wokół swoich doświadczeń.

Czy kryzys męskości istnieje?

W czerwcowym wydaniu „Uroda życia” nasz psychoterapeuta i seksuolog Michał Pozdał opowiada o męskości i wymyślonym kryzysie. Polecamy!

kryzys

Szkoła dla sześciolatków?

http://rdc.pl/wp-content/uploads/2015/04/Jest-sprawa-20-04-2015-Maria-Zapolska-Downa-Joanna-Lubbe-Krzysztof-Kasprzycki-2.mp3

Maria Zapolska-Downar o tym, czy sześciolatki są gotowe na pójście do szkoły, a także o przygotowaniu szkół do przyjęcia dzięki do rozpoczęcia. Zachęcamy gorąco do zapoznania się ze słuchowiskiem, można wiele się dowiedzieć!

Kampania „Twarze depresji”

„Depresja nastolatka w kontekście rodzinnym”

Uniwersytet SWPS Warszawa

W ramach działalności Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS nasza terapeutka Monika Kiełtyka-Czech  przeprowadziła warsztat mający na celu przedstawienie uczestnikom trudności psychicznych nastolatka doświadczającego objawów depresji oraz przyczyn ich występowanie. Materiał warsztatowy obejmował omówienie procesów zachodzących w rodzinie związanych z występowaniem trudności rodzicielskich oraz problemów w relacji między rodzicami.

Celem kampanii „Twarze depresji . Nie oceniam. Akceptuję” jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy osób chorujących na depresję, których w naszym kraju żyje ok. półtora miliona. Zależy nam na przełamywaniu stereotypów i walce ze stygmatyzacją osób chorych.

(źródło: http://twarzedepresji.pl/)

Warsztaty integracyjne

Nasze terapeutki Maria Zapolska-D0wnar i Olga Jakacka-Papis sprawują opiekę psychologiczną nad dziecięcymi aktorami filmu „Za niebieskimi drzwiami”.

E-COMPARED

Jeśli jesteś pełnoletni(a), podejrzewasz u siebie depresję i masz dostęp do internetu, zapraszamy do udziału w innowacyjnym programie E-COMPARED.

Jest to międzynarodowe badanie sprawdzające efektywność interwencji internetowych w terapii depresji. Biorą w nim udział osoby z 11 krajów Europy. Celem jest poprawa dostępności pomocy psychologicznej dla osób cierpiących na depresję.

Osoby uczestniczące w projekcie są losowo przydzielane do jednej z dwóch grup. Pierwsza korzysta z tradycyjnej indywidualnej terapii poznawczo-behawioralnej, której skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych. Druga otrzymuje dodatkowo dostęp do platformy obejmującej zadania online.

Terapia jest płatna wg standardowych zasad przyjętych w WIP. Dodatkową korzyścią dla uczestników jest możliwość skorzystania z pogłębionej diagnozy z użyciem nowoczesnych narzędzi, a także dostęp do atrakcyjnych materiałów rozszerzających pracę terapeutyczną.

Na stronie streslab.eu znajdziesz dodatkowe informacje oraz listę gabinetów uczestniczących w projekcie. Jednym z nich jest Warszawski Instytut Psychoterapii.
Diagnostykę oraz terapię prowadzi u nas Karolina Staniaszek.

Zapraszamy na konsultację! Jeśli w trakcie spotkania stwierdzisz, że nie jest to oferta dla Ciebie, zaproponujemy alternatywne formy wsparcia.

Zadzwoń i zapytaj o terminy: 514 900 604.

 

Aplikacja na smartfona, która pomoże w walce z depresją!

Dietetyka dorosłych i dzieci

indeks

Warszawski Instytut Psychoterapii współpracuje z Poradnią nVit prowadzącą konsultację z zakresu dietetyki i psychodietetyki dzieci i osób dorosłych.

Konsultacje prowadzi Natalia Łasek.

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Zajmuje się poradnictwem żywieniowym, dietoprofilaktyką, a także dietoterapią chorób,  których leczenie ściśle związane jest ze sposobem żywienia.

Doświadczenie zdobyła w wielu renomowanych placówkach medycznych oraz  poprzez uczestnictwo w różnych szkoleniach i konferencjach naukowych. Ukończyła m.in. kurs kulinarny z diety wegetariańskiej „Zdrowa kuchnia, zdrowe społeczeństwo”, a także szkolenie z „Immunodiagnostyki Nietolerancji Pokarmowej”.

Współpracuje między innymi z osobami z nadmierną bądź zbyt niską masą ciała, kobietami w ciąży i karmiącymi, dziećmi, osobami z zaburzeniami odżywiania lub po prostu chcącymi zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe.

W poradni nVit można uzyskać rzetelne poradnictwo dietetyczne oraz zbilansowane plany żywieniowe  dostosowane do indywidualnych preferencji i trybu życia pacjenta. Jest również możliwość wykonania analizy składu ciała oraz  przeprowadzenia testów na nietolerancję pokarmową.

KAAR-MED

kaarmed

Pacjentki Prywatnej Polikliniki „KAAR-MED” oraz wszystkie kobiety w ciąży mogą wziąć udział w bezpłatnej Szkole Rodzenia organizowanej przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Kurs trwa ok. 2 miesiące i obejmuje spotkania z lekarzami-ginekologami, położnymi, dietetykiem, rehabilitantem, psychologiem oraz pielęgniarką noworodkową.

W ramach współpracy Warszawski Instytut Psychoterapii prowadzi wykłady obejmujące między innymi tematykę psychologicznych aspektów ciąży, porodu i połogu (ze szczególnym uwzględnieniem tzw. baby blues – depresji poporodowej).

warszawa zdrowa

 

 

Więcej informacji na stronie:
http://www.kaarmed.pl/19_szkola_rodzenia
oraz pod numerem +48 504 230 207
w dni robocze w godzinach 9-17.