MEDIA

Szerzenie wiedzy o zdrowiu psychicznym i możliwych formach pomocy jest ważną wartością dla członków naszego zespołu. Przeczytaj artykuły i zobacz programy, które powstały z naszym udziałem:

Książka „Terapeuci par”. Historie z gabinetów

 

” Terapeuci par” to książka autorstwa Marty Szarejko, w której odkrywane są sekrety Polskich gabinetów terapeutycznych. Znajdziemy w niej odpowiedzi na różnorakie, nurtujące nas pytania.

Do rozmowy zaproszeni zostali nasi, znakomici specjaliści Maria Zapolska-Downar oraz Maciej Żurek.

Zapraszamy do zapoznania się z lekturą.

źródło


Artykuł „Ojciec dla córki, ojciec dla syna”

A może by tak poczytać o relacjach z nastolatkami?

Jest to świetny moment – w jednej z gazet ukazał się artykuł naszej psychoterapeutki Agaty Tuczyńskiej „Ojciec dla córki, ojciec dla syna”


Film „Fisheye”

Nasza terapeutka Maria Zapolska – Downar, miała okazję pracować przy tworzeniu osobowości głównej bohaterki thrillera psychologicznego „Fisheye”.

„Fisheye to wizjer, a zarazem jedyny kontakt ze światem Anny, która właśnie dokonała wielkiego odkrycia naukowego. Niestety nie dane jest jej nacieszyć się owocami swej pracy. Zostaje bowiem porwana i poddana obserwacji w zamknięciu. Przez tytułowy wizjer śledzi życie najbliższych, którzy nie szczędzą wysiłków, by ją odszukać. Jednocześnie nawiązuje skomplikowaną relację z porywaczem. Zdesperowana kobieta zaczyna rozumieć, że aby się uwolnić, musi rozwikłać tajemnicę z przeszłości.”

Źródło

W wywiadzie dla Stowarzyszenia Filmowców Polskich reżyser filmu Michał Szcześniak  opowiada, jak stworzono postać Anny i w jaki sposób pomocne były rady psychologa.

Tekst artykułu


Niezgodność płciowa

Nasza psychoterapeutka Katarzyna Bajszczak w książce Seksuolożki. Sekrety Gabinetów pod redakcją Marty Szarejko rozmawia o dziewczynach, które nie czują się kobietami.  Zapraszamy do lektury.

IMG_0231

 


Jak rozmawiać z kimś o kim sądzimy, że powinien iść do lekarza?

„Osoba z depresją czuje złość do siebie. Naturalną, zdrową złość wobec świata, gdy dzieje się coś nie tak, kieruje przeciwko sobie. Przeciwko wewnętrznemu ja. (…) W depresji „ego” jest całkowicie zniszczone , pojawia się głębokie poczucie winy w stosunku do siebie i innych.

 

depression-2912424_960_720

W wywiadzie dla Dużego Formatu nasza terapeutka Maria Zapolska-Downar opowiada o rodzajach depresji i ich objawach, a także o tym, że depresja to nie tylko smutek, ale całe spektrum innych emocji, co jest obserwowane szczególnie wśród nastolatków.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.


Nowa definicja dojrzewania?

Dojrzewanie jest procesem dojrzewania nie tylko biologicznego, ale i psychicznego, społecznego, seksualnego. Mówi się o akceleracji biologicznego przebiegu dojrzewania, jednak, czy przyspieszenie dotyczy także sfery psychicznej? Czy rzeczywiście dojrzewamy do 24. roku życia?

Nagranie można znaleźć tutaj zapraszamy do odsłuchania dyskusji.

 

asd

 


Czy rodzice powinni się angażować w dziecięce przyjaźnie?

Dziecięce przyjaźnie: czy rodzice powinni się w nie angażować? Kiedy relacje dzieci przenoszą się na relacje rodziców, i czy stanie murem za dzieckiem bez względu na to, co zrobi, jest wychowawcze? Czy warto doprowadzić do konfrontacji dzieci i kto to ma zrobić? M.in. na te pytania odpowiadała nasza terapeutka Agata Tuczyńska, która była gościem programu „Moda na rodzinę”.

Nagranie można znaleźć tutaj – zachęcamy do oglądania!

unnamed


Wstrząsające sceny w filmie „Plac zabaw”

„Plac zabaw” to opowieść o dniu z życia dwunastolatków, którzy dopuszczają się okrutnej zbrodni wobec trzyletniego dziecka. Podobna historia, w której sprawcami byli dziesięciolatkowie, a ofiarą dwulatek, zdarzyła się w roku 1993 w Anglii. Reżyser „Placu zabaw” umieścił akcję w małym polskim mieście.  O filmie rozmawiali w audycji Trendy Kultury Konrad Zarębski (krytyk filmowy) i Maria Zapolska-Downar (psycholog).

unnamed

Jako widzowie „wchodzimy do tego świata i jesteśmy świadkami przemocy”. Możemy mieć syndrom stresu pourazowego, po doświadczeniu sytuacji ekstremalnej. Maria Zapolska Downar tłumaczy, że bohaterowie filmu symbolicznie walczą o przetrwanie, „bo nie mają życia”. – Więc dlatego to życie odbierają. To, co jest nowe i wstrząsające to to, że dzieci zabijają dzieci.

Zachęcamy do odsłuchu: link do aucycji


Film „Za niebieskimi drzwiami”

„Za niebieskimi drzwiami” to film o miłości, o walce o życie, ale i o trudnych relacjach.

7751956.6

„Historia opowiedziana w tym filmie jest próbą oswojenia młodego widza z problemami świata dorosłych: samotnością, bezradnością wobec nieuniknionych zdarzeń, tęsknotą za bliskimi. To też historia o wielkiej sile miłości matki i dziecka.”

 

Nasze terapeutki Olga Jakacka-Papis oraz Maria Zapolska-Downar sprawowały psychologiczną opiekę nad dziecięcymi aktorami filmu.

źródło


Warsztaty integracyjne

Nasze terapeutki Maria Zapolska-Downar i Olga Jakacka-Papis sprawują opiekę psychologiczną nad dziecięcymi aktorami filmu „Za niebieskimi drzwiami”.